Штучний інтелект, криптовалюта, кіберспорт - усі ці сегменти є відносно новими, потенційно ємними та високоризиковими. І всі тією чи іншою мірою залежать від інвестування. Але кіберспорт відрізняється тим, що залежить не тільки від обсягу інвестування, а й від психотипу інвестора. Які є тонкощі? - розглянемо на прикладі ринку українського кіберспорту та інвестора Максима Кріппи.
Образ інвестора
Коли мова заходить про інвестування, то в переважній більшості випадків розглядається те, чого очікує інвестор: його переваги, ризики, очікувана прибутковість активів тощо. Але у медалі два боки, тому непогано було б поговорити і про те, чого очікують компанії від інвестора. У найзагальнішому вигляді всі надії стартапів і компаній, які потребують фінансової підтримки, зводяться до того, що потрібен партнер, який допоміг би на старті або у важкий час. У відповідь на цю допомогу компанія ділитиметься прибутком у майбутньому - у хороші часи. Схема зрозуміла, але ризикована. І інвестор ризикує більше, тому що в разі невдачі він втрачає гроші, тоді як представники компанії втрачають ідею, надію - щось нематеріальне в більшості випадків.
Ризики і невдачі, навіть проміжні, призводять до підвищення рівня розчарування інвесторів і їхнього відходу. Передчасні висновки, зроблені на основі невдалого досвіду, які призводять до втрати інтересу до активів з боку інвесторів, відтермінували появу ШІ на ні багато ні мало 70 років. Кіберспорт ризикує потрапити в подібну пастку.
Проблеми кіберспорту
Попри те, що сегмент розвивається і привертає увагу дедалі більшої кількості шанувальників, є очевидні проблеми, які впливають на індустрію. Удару завдала пандемія, яка зіграла злий жарт із кіберспортом: великий сплеск інтересу в перші тижні карантину та довгий тренд на спад. Дуже добре видно на прикладі падіння інтересу з боку користувачів Twitch.
Цей та інші чинники вплинули на виникнення нової проблеми: складності експертизи. Нова індустрія, на думку частини експертів, має потенціал ринку в розмірі $1 мільярда, інша група експертів вказує на всі $25 мільярдів. Кому вірити і від якої цифри відштовхуватися інвесторам? - питання непраздне.
Зрештою всі накопичені проблеми кіберспортивної індустрії призвели до утворення великого дефіциту потрібних інвесторів. Ті, хто прийшли в момент сплеску інтересу, не витримали довгої гри і пішли. Ті, хто залишився, відчувають на собі всі принади синдрому втраченої вигоди. Водночас кіберспорт - це індустрія, яка більш ніж на 50% залежить від інвестування. І, як уже зрозуміло, велику роль відіграє також психотип інвестора, його досвід, здатність планувати і формувати портфелі.
Тут також варто додати, що експерти наголошують на недосвідченості та неготовності багатьох інвесторів працювати з активами в кіберспорті. Нова індустрія вимагає специфічних скілів, які є не у всіх, як не у всіх є і готовність вчитися.
Український кіберспорт і Максим Кріппа
До вже наведених загальних проблем кіберспорту слід додати ще й специфічні проблеми на українському ринку. А в Україні триває повномасштабна війна, яка змушує ринок розвиватися не завдяки, а всупереч.
Так, український кіберспорт у перші півроку повномасштабної війни втратив переважну більшість спонсорських контрактів. З об'єктивних політичних причин було зупинено договори з російськими партнерами. Українські ж спонсори самі переживали не найкращі часи і були змушені урізати діяльність. За підсумком індустрія добрих півроку/рік трималася на чесному слові і на допомозі тих небагатьох інвесторів, які готові працювати вдовгу. Таких як Максим Кріппа, про якого ми ще поговоримо.
Друга велика проблема, з якою зіткнувся кіберспорт, пов'язана з національним і мовним питаннями. Відомо, що всі кіберспортивні команди світу інтернаціональні. В Україні командний склад легко міг мати на увазі двох українців, одного білоруса і одного росіянина (умовно). Але повномасштабна війна внесла розкол у команди, і довелося переформатовуватися, шукати заміни та зігратися заново. Разом з тим виникла і проблема мови. І якщо всередині команди це ще можна було вирішити, то на рівні трансляцій продовжувати працювати російською стало неможливо.
Отже світовий тренд на спад наклався на проблеми в Україні. Для українського кіберспортивного ком'юніті непрості часи змінилися на дуже складні. Як же вдалося деяким представникам індустрії вижити і продемонструвати навіть зростання? Загальна відповідь на це питання - за рахунок правильних інвесторів.
Скажімо, кіберспортивна організація NAVI відносно легко подолала проблеми пандемії ковіду. Допомогло те, що інвестор Максим Кріппа, який розпочав свою роботу з організацією у 2018 році, у період з 2020 по 2022 роки закривав питання за договором бенефіціарного власництва. Подробиць угоди немає в публічному доступі, але в NAVI заявили, що Максим Кріппа мав виконати низку зобов'язань. І тут з високою часткою ймовірності можна припустити, що договір передбачав фінансові вливання, які дуже знадобилися в період ковідної і постковідної лихоманки ринку.
Інвестор Максим Кріппа має великий досвід роботи з кіберспортивними активами. І тут у списку вимог до ідеального інвестора навпроти імені Максим Кріппа у графі професіоналізм можна сміливо ставити плюс. Річ у тім, що до його портфеля входять не тільки кіберспортивна організація, а й компанія-розробник комп'ютерних ігор, а також компанія, яка займається трансляціями кіберспортивних турнірів.
Цікаво, що компанію GSC Game World Максим Кріппа придбав у 2023 році - вже в період повномасштабної війни. Експерти вважають, що зміна власника і великі фінансові вливання від Максима Кріппи допоможуть компанії закінчити роботу над S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl. До слова, розробка продовження S.T.A.L.K.E.R. розпочалася ще 2010 року, але постійно спотикалася об проблеми з грошима.
Підбиваючи підсумки, можна сказати, що важливий не просто факт наявності інвестора, але його, якщо хочете, якість. Правильний інвестор в індустрії кіберспорту не повинен орієнтуватися на хайп, не повинен здаватися за найменших хвилювань на ринку, але повинен, як і Максим Кріппа, мати досвід, розвивати свої знання в галузі ринку кіберспорту і повинен мати добре збалансований портфель. Усе це здається очевидним і підходить для інвестування в будь-яку галузь, але там, де ринок устоявся, можна "грішити" і залишатися на плаву. Нова індустрія ж гріхів не прощає від слова зовсім.
Коментарі
Дуже цікава стаття! Дякую за інформацію.
Повністю згоден із висновками. Інвестування дійсно важлива складова.
Дякую за статтю. Було дуже корисно дізнатися про це.
Цікаво, як саме інвестори впливають на розвиток кіберспорту.
Дякую за інформацію. Дуже цікава і корисна стаття.